Blog
Jak wygląda produkcja wytłaczarek przemysłowych?
Produkcja przemysłowa wiąże się z koniecznością optymalizacji ponoszonych kosztów oraz dążenia do jak najszybszego wytworzenia gotowych wyrobów przy uzyskaniu jakości odpowiadającej oczekiwaniom klienta. Najważniejszym wyzwaniem okaże się więc zwykle korzystanie ze sprzętu, który pozwoli na osiągnięcie tak dobrych wyników. W większości przypadków będzie to oznaczało skorzystanie z oferty firmy specjalizującej się w budowie maszyn dla konkretnej branży. Przekonajmy się, jak wygląda to w odniesieniu do przetwórstwa tworzyw sztucznych i konstruowania wytłaczarek.
Jakie narzędzia są wykorzystywane w procesie wytłaczania?
Wytłaczanie jest jednym z procesów technologicznych, w którego efekcie produkuje się profile o określonych kształtach i grubościach. Odbywa się przy zastosowaniu różnorodnych maszyn i narzędzi, które umożliwiają masową produkcję. Ich dobór zależy przede wszystkim od specyfiki produkcji oraz rodzaju zastosowanego materiału. Obecnie najczęściej w procesie wytłaczania wykorzystuje się tworzywa sztuczne. Z tego powodu w dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej narzędziom znajdującym zastosowanie w liniach technologicznych do wytłaczania właśnie tworzyw sztucznych.
Systemy sterownicze w przemyśle 4.0
Za początek czwartej rewolucji przemysłowej uznaje się lata 10. XXI wieku. Za rozwój Przemysłu 4.0 w dużej mierze odpowiada rozpowszechnienie internetu, a dokładniej możliwość szybkiego przesyłania danych. Przedsiębiorcy zaczęli wykorzystywać sieć do integracji inteligentnych maszyn i systemów w swoich zakładach produkcyjnych. Jak rozwiązania Przemysłu 4.0 wpłynęły na funkcjonowanie zakładów? O zmianach w zarządzaniu przedsiębiorstwami oraz innowacyjnych systemach sterowniczych, piszemy poniżej.
Profile PVC jako elementy uszczelniające
Profile PVC, czyli elementy wykonywane z polichlorku winylu pełnią różne funkcje w wielu branżach. Znajdują zastosowanie m.in. w budownictwie, chłodnictwie, w branży meblarskiej czy dekoracji wnętrz. Ze względu na specyfikę i różnorodne zastosowanie profili można je podzielić na trzy kategorie: profile dekoracyjne, techniczne lub oświetleniowe. W każdej z nich profile PVC mogą służyć jako elementy uszczelniające. Sprawdź, co można uszczelniać za pomocą profili z tworzyw sztucznych oraz dowiedz się, jakie cechy je wyróżniają.
Zasady projektowania systemów sterowniczych
Systemy sterownicze projektuje się po to, by zwiększyć wydajność procesów technologicznych i przemysłowych. Zastosowanie nowych technologii ułatwia zarządzanie na różnych etapach produkcji oraz umożliwia pełną kontrolę pracy podzespołów i specjalistycznych sprzętów. W ten sposób o wiele łatwiej stworzyć produkt, który spełni wszystkie oczekiwania co do jakości, a jednocześnie sprosta wymogom praktycznym i ekonomicznym. Zanim jednak zacznie się korzystać z nowoczesnych rozwiązań z zakresu automatyki, warto poznać zasady projektowania takich systemów sterowniczych, o których piszemy w dalszej części artykułu.
Na co zwrócić uwagę wybierając szafę sterowniczą?
Szafa sterownicza to rodzaj konstrukcji, która zabezpiecza instalacje elektryczne i systemy sterowania przed działaniem czynników zewnętrznych. Chroni zarówno przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak i oddziaływaniem warunków atmosferycznych. Ponadto ogranicza dostęp do aparatury elektrycznej osobom postronnym. Na rynku znaleźć można szafy sterownicze pojedyncze, modułowe (złożone z kilku elementów) oraz rozdzielcze. Ich wybór zależy głównie od ich przeznaczenia oraz preferencji inwestorów. Jednak są pewne kwestie, które należy uwzględnić przy wyborze właściwego modelu. O tym, czym się kierować przy zakupie szafy sterowniczej, przeczytasz w dalszej części artykułu.
Jakie są różnice między termoformowaniem a wtryskiwaniem?
Przetwórstwo tworzyw sztucznych w celu nadania im odpowiedniego kształtu może odbywać się różnymi metodami. Zaliczamy do nich m.in. termoformowanie oraz wtryskiwanie. Metody te znacząco się od siebie różnią m.in. pod względem kosztów produkcji oraz jej wydajności. Wyjaśniamy, jakie są podstawowe różnice pomiędzy termoformowaniem i wtryskiwaniem.
Jak skonstruowane są linie do wytłaczania?
Proces wytłaczania tworzyw sztucznych w celu otrzymywania gotowych wyrobów lub półwyrobów przebiega w zbliżony sposób. Odbywa się on dzięki właściwie skonstruowanej linii technologicznej i z zastosowaniem odpowiednio dobranej wytłaczarki. Jest ona ważnym, ale nie jedynym urządzeniem linii technologicznej do wytłaczania. Wyjaśniamy, w jaki sposób skonstruowane są linie do wytłaczania.
Porównanie wytłaczarek jedno i dwuślimakowych
Wytłaczarki to narzędzia nieodzowne w procesie obróbki tworzyw polimerowych – szczególnie zaś materiałów niełatwych do przetworzenia. Kiedy jednak warto zdecydować się na wariant jedno-, a kiedy na dwuślimakowy, i od czego to zależy?
Zasady projektowania maszyn wielofunkcyjnych
Maszyny wielofunkcyjne to specjalistyczne urządzenia, które z jednej strony powinny działać zgodnie z założeniami i aktualnym stanem wiedzy technicznej, z drugiej zaś – być całkowicie bezpieczne dla ich użytkowników. Z tego względu już na etapie ich projektowania konieczne jest stosowanie się do ściśle określonych zasad. Dowiedz się, na czym one polegają i gdzie można się z nimi zapoznać.